Wygodne okulary do pracy przy komputerze

Godziny spędzone przy komputerze mogą być udręką. Zwłaszcza jeśli korzystamy z okularów, które się do tego nie nadają. Ból oczu, głowy, karku, pleców. Jak tego uniknąć?

Okulary do pracy przy komputerze

Najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za komfort pracy przy komputerze jest jakość widzenia. Ze ten z kolei odpowiadają okulary. Źle dobrane lub źle dopasowane będą wywoływać szybsze zmęczenie, ból oczu, głowy, pleców.

Jakie okulary będą w takim razie odpowiednie?

Przyjmijmy za przykład Panią Y. Ma ona okulary do czytania o mocy +2.50 dioptrii. Czy te okulary zapewnią jej komfortową pracę przy komputerze? Niestety nie.

Wartość w okularach do czytania, dobrana jest do uzyskania najlepszego widzenia w odległości 30-40 cm. W większości wypadków monitor komputerowy stoi w odległości 50-80 cm. Oznacza to, że Pani Y żeby wyraźnie widzieć obraz na monitorze, będzie przysuwać do niego głowę.

Ponieważ ciągłe przysuwanie i odsuwanie jest niewygodne, po pewnym czasie zmusi wzrok do patrzenia na monitor z większej odległości. W ten sposób jej okulary do czytania w krótkim czasie będą miały moc odpowiednią do monitora, ale staną się za słabe do czytania.

Przykład 1 – Praca biurowa przy komputerze

Co powinna zrobić Pani Y, żeby nie psuć swoich oczu, a jednocześnie mieć wyraźny obraz na monitorze stającym 50 cm od niej i w papierach leżących na biurku w odległości 30 cm?

Zaopatrzyć się w lepsze okulary do czytania. Lub innymi słowy okulary pracy biurowej. Szkła w takich okularach skonstruowane są w ten sposób, że siedząc wygodnie w fotelu i patrząc na wprost, mamy przed oczyma moc umożliwiającą wyraźne i komfortowe widzenie na odległość ok 1 metra. W ten sposób Pani Y widzi wyraźnie monitor i osoby siedzące po
drugiej stronie biurka. Natomiast w momencie gdy Pani Y spojrzy na klawiaturę lub papiery znajdujące w odległości 30-40 cm od niej, przed jej oczyma znajdzie się moc do czytania.

Dzięki temu Pani Y nie przemęcza oczu zbyt dużymi mocami spoglądając na monitor i nie ma żadnych problemów z odczytaniem drobnego druku w dokumentach.

Przykład 2 – Praca biurowa przy komputerze w okularach progresywnych

Drugim przykładem będzie Pan X, który na co dzień korzysta z okularów progresywnych.

Spełniają one rewelacyjnie swoją funkcję w codziennych sytuacjach. Problem pojawia się jednak, gdy Pan X spędza przy komputerze wiele godzin. Monitor ustawiony na wysokości głowy, wymusza przyjęcie pozycji która po kilku godzinach skutkuje bólem karku. Wynika to z tego, że w okularach progresywnych patrząc na wprost, przed oczy znajduje się moc potrzebna do widzenia dali. Jest ona nieodpowiednia na mniejsze odległości. Aby widzieć wyraźnie monitor, Pan X unosi lekko głowę do góry. Godziny pracy w takiej pozycji dają efekt o którym pisałem wyżej.

Pan X powinien mieć w pracy, tak jak Pani Y, okulary do pracy biurowej.
Okulary co prawda nazywają się „do pracy biurowej”, ale dzięki możliwości wyraźnego widzenia w przedziale 30 cm – 120 cm, znakomicie sprawdzają się przy majsterkowaniu, w kuchni, czy podczas gry na instrumencie.