Okulary zimą – czy warto nosić okulary zimą?

Życie osób noszących okulary, wcale nie musi być trudniejsze zimą. Ba, wręcz dzięki okularom mogą zobaczyć to, czego nie zobaczą inni.

Parowanie szkieł po wchodzeniu do pomieszczeń

Podstawowy problem związany z używaniem okularów w niskich temperaturach, stanowi parowanie szkieł podczas wchodzenie do ciepłych pomieszczeń. Na szczęście są obecnie dostępne środki, które niemal całkowicie tą kwestię rozwiązują. Przykładem jest płyn w spreju firmy Zeiss, który po naniesieniu na powierzchnię soczewek, tworzy na nich
niewidzialną powłokę, zabezpieczającą okulary przed parowaniem. Należy przy tym jednak pamiętać o jednej podstawowej sprawie: efekt będzie tym lepszy, im bardziej gładkie są szkła w okularach. Chodzi nie tylko o brak zarysowań, ale również o możliwie wysoką gładkość i jakość antyrefleksu. Innymi słowy – im lepsze soczewki okularowe, tym mniej się będą parować, po zastosowaniu odpowiednich środków.

Plusy noszenia okularów zimą

Na czym można zyskać używając okularów? W ciągu dnia, słońce zimą jest równie rażące jak latem. Może wręcz przeszkadzać bardziej – zwłaszcza podczas jazdy samochodem – ponieważ znajduje się niżej. Znacznie trudniej zaczyna się robić wtedy, gdy spadnie śnieg. Mamy wtedy słońce nie dość, że świecące z góry, to jeszcze odbite od białej powierzchni śniegu. Receptą na to są okulary słoneczne – bez problemu do wykonania z potrzebną korekcją.

Okulary fotochromatyczne zimą

Można też skorzystać ze szkieł fotochromatycznych, czyli takich które są bezbarwne w pomieszczeniach, natomiast ściemniają się pod wpływem promieniowania UV. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że okulary takie nie będą ciemne w samochodzie, gdyż szyba odcina większą część promieniowania UV.