Okulary dla kierowców. Jakie okulary do jazdy samochodem wybrać?

Prowadzenie samochodu o tej porze roku i przy obecnej pogodzie to spore wyzwanie. Nie tylko dla umiejętności, ale w znacznej mierze dla oczu.

Dlaczego okulary dla kierowców są potrzebne?

Oczywiście zdecydowanie łatwiej jest w dzień. Ograniczenia i pogorszenia jakości widzenia następuje wraz z zapadaniem zmroku. Jeśli połączyć to jeszcze z opadami atmosferycznymi i oślepiającymi światłami samochodów jadących z naprzeciwka, zaczyna się poważny problem.

Technicznie rzecz biorąc sytuacja wygląda następująco: wszystko co widzimy, to światło które po odbiciu się od przedmiotów, dociera do naszych oczu. Oko radzi sobie całkiem nieźle, gdy ilość docierającego do niego światła jest wystarczająca. Ale im mniej światła, tym gorsze widzenie. Dodatkowo wada wzroku ogranicza i tak utrudnione już odbieranie obrazów.

Jak działają okulary do jazdy samochodem?

Założenie okularów teoretycznie powinno ułatwić sprawę. I oczywiście do pewnego stopnia tak się stanie. Rzecz jednak w tym, że okulary jako takie też ograniczają ilość światła (czyli obrazu), które dociera do oka. Dzieje się tak dlatego, że szkła okularowe stanowią rodzaj bariery dla światła. Z jednej strony korygują one wadę wzroku (więc widać wyraźniej), ale z
drugiej blokują część światła
, które normalnie do oka by dotarło (więc widać mniej).

Aby zniwelować to ograniczenie okularów, na szkła nakłada się antyrefleks (wbrew temu co się niektórym wydaje, antyrefleks nie został wymyślony wraz z komputerami ;-)).

Okulary z antyrefleksem – jak to działa?

Antyrefleks w szkłach okularowych wprowadziła firma Zeiss już na początku XX wieku. Zwiększa on ilość światła przepuszczanego przez soczewki okularowe (a więc widać wyraźniej i więcej).

To wszystko świetnie, ale w dalszym ciągu badania przeprowadzone wśród kierowców wskazują na trzy najczęstsze problemy:
• słaba widoczność (kontrast) w niesprzyjających warunkach takich jak deszcz,
zmierzch czy noc;
• irytujące odblaski świateł samochodów jadących z naprzeciwka;
• niekomfortowe widzenie przy przenoszeniu wzroku z dali na deskę rozdzielczą i na lusterka.

Soczewki okularowe DriveSafe – zaawansowana w Twoich okularach

Firma Zeiss wprowadziła więc soczewki okularowe DriveSafe. Są to szkła do normalnego użytkowania, zapewniające jednocześnie komfort i bezpieczeństwo podczas prowadzenia samochodu. Soczewki okularowe w dzisiejszych czasach, to nie jest po prostu kawałek szkła.

To zaawansowana technologia. Konstrukcja soczewek okularowych DriveSafe uwzględnia to, że wielkość źrenicy zmienia się w różnych warunkach oświetleniowych, zapewniając lepszy kontrast oraz ostrość i głębię widzenia. Uwzględnia również to, że podczas jazdy samochodem pole widzenia musi być możliwie najszersze.

Specjalny rodzaj antyrefleksu – DuraVision Drive Safe poprzez selektywną filtrację odpowiedniego zakresu fali światła – redukuje męczące odblaski świateł samochodów. I to jest właśnie XXI wiek.