Jak dokładnie wykonane mogą być okulary?

Większość osób na tak postawione pytanie odpowie, że „0,25 dioptrii, a jeśli chodzi o rozstaw to mam chyba 64 mm”. Tylko że tak było przez ostatnie kilkadziesiąt lat, a żyjemy w XXI wieku i w okularach sporo się zmieniło.

Nowocześnie wykonane okulary… Czy na pewno?

W całej Polsce na dzień dzisiejszy jest pewnie kilkaset osób, które mają okulary wykonane tak, jak pozwala na to dostępna obecnie technologia. Wszyscy pozostali korzystają ze zdobyczy techniki z przed minimum pół wieku.

„Jak to możliwe?” (już słyszę te głosy oburzenia), „Przecież za swoje okulary zapłaciłem tyle pieniędzy!”

Niestety wkład finansowy w dokonany zakup, często nie przekłada się na jakość zakupionego towaru. W przypadku okularów (choć podejrzewam, że nie tylko) w ich cenie ukryta jest reklama telewizyjna, wysoki czynsz w dużym centrum handlowym, zatrudnienie wielu pracowników na kilka zmian etc.

Jak tak naprawdę dopasować okulary?

Nowoczesne, prawidłowo dobrane i dopasowane okulary, wymagają poświęcenia większej ilości czasu. Czas ten jest niezbędny na dokładne badanie oczu, wybór odpowiedniej oprawy okularowej (nie tylko pod względem wyglądu, ale w przypadku większych wad wzroku, pod względem technicznym), precyzyjny pomiar ustawienia wybranych opraw względem oczu (na urządzeniu iTerminal), badanie iScription.

Podejrzewam, że o ile kwestia dokładnego badania oczu jest dla Państwa jasna, podobnie jak wybór oprawy (wiadomo, że trzeba wyglądać w nowych okularach tak, jak chodząca reklama miejsca w którym zostały wykonane), o tyle kwestie mniej zrozumiałe postaram się z grubsza wyjaśnić.

Optyk – techniczny dobór opraw okularowych

Dopasowanie oprawy pod względem technicznym należy do optyka. Musi pomóc w wyborze takiego modelu, który będzie spełniał oczekiwania wizualne, a jednocześnie pozwalałby wstawieniu szkieł, okulary wyglądały lekko i delikatnie.

Precyzyjny pomiar ustawienia opraw względem oczu to znowu domena fachowca, lecz konieczne jest wykorzystanie w tym celu odpowiedniego sprzętu. Rzecz w tym, że każda oprawa będzie nieco inaczej układać się na twarzy. Oprócz tego nasze twarze, w zdecydowanej większości, są niesymetryczne. Chodzi o to by te wszystkie niedokładności zmierzyć. Pomiar ten ma być wykonany możliwe dokładnie. Bez problemu można uzyskać obecnie dokładność rzędu 0,1 mm. Do tego jednak potrzebne są jeszcze bardziej precyzyjne urządznia. iTerminal to takie właśnie ustrojstwo.

Badanie iScription

Badanie iScription to obiektywne badanie wzroku (w przeciwieństwie do subiektywnego, gdy jesteście Państwo pytani, jak Wam się wydaje, kiedy dobrze widzicie). Mierzone zarówno przy zwężonej i rozszerzonej źrenicy. Z dokładnością od 0,01 dioptrii. Dokładnie właśnie tak – jedna setna dioptrii. Tak idealnie można teraz zrobić okulary.

Dopiero połączenie tych wszystkich elementów pozwala na wykonanie okularów, oddających rzeczywistość tak jak to tylko możliwe. Zapraszam Państwa by zapoznać się z tym, jak możecie widzieć.