Fotochromy – czym są? Czy warto kupić okulary fotochromowe?

Popularnie „fotochromy”, właściwie: okularowe soczewki fotochromatyczne.

Ich działanie oprócz tego, że mogą korygować wadę wzroku, polega na tym, że pod wpływem promieniowania UV barwią się. Dzięki temu osoby, które stale noszą okulary, zyskują w jednych i tych samych soczewkach ochronę przeciwsłoneczną.

Fotochromy mogą być szklane lub plastikowe.

Wady i zalety fotochromów

Mineralne soczewki okularowe, oprócz wad typowych dla tego materiału – duża waga i ryzyko okaleczenia w razie wypadku – charakteryzują się widocznym zabarwienie wstępnym oraz długim czasem reakcji. Oznacza to, że będą one miały zabarwienie nawet około 15% w pomieszczeniach, a w momencie wyjścia na słońce ich zabarwianie będzie trwało jakiś czas.

Istotny wpływ na ten czas będzie mieć temperatura – im cieplej, tym dłużej. Podobnie po wejściu z zaciemnionymi szkłami do pomieszczenia ich rozbarwianie będzie długotrwałe.

Niewątpliwą zaletą szklanych fotochromów jest niska cena. Fotochromy plastikowe są generalnie rzecz biorąc nowocześniejszymi konstrukcjami. Jednak mnogość rodzajów może przyprawić o zawrót głowy. Najgorsze mają wysokie zabarwienie wstępne, niskie zabarwienie maksymalne, kolor brązowy bardziej przypomina ciemny pomarańcz, kolor szary ma odcień fioletu, ściemnianie i rozjaśnianie trwa bardzo długo.

Najlepsze są praktycznie bezbarwne w pomieszczeniach, w warunkach wysokiego promieniowania UV stają się tak ciemne jak okulary słoneczne, czas reakcji jest bardzo krótki, kolory są dokładnie takie jak być powinny. Przykładem najnowszej technologii, jest powłoka fotochromatyczna PhotoFusion firmy Zeiss. Może ona być nakładana na wszystkie
rodzaje soczewek okularowych
– od zwykłych jednoogniskowych, do zaawansowanych progresywnych.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Biorąc pod uwagę zakup okularów barwiących się pod wpływem promieniowania UV, należy zdawać sobie sprawę z jednej istotnej kwestii – nie będą one ściemniały się w samochodzie. Szyby w znacznej mierze odcinają promieniowanie.

Alternatywą dla fotochromów, są korekcyjne okulary przeciwsłoneczne. Zapewniają 100% ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem. Można zrobić okulary zarówno o standardowym zabarwieniu, jak i specjalnym (np. Skylet Road ułatwiającym prowadzenie samochodu). W dobrze zrobionych korekcyjnych okularach przeciwsłonecznych po za
właścicielem, nikt nie dostrzeże różnicy. Okulary fotochromatyczne są traktowane jako rozwiązanie bardziej uniwersalne.

Jednak jak to bywa z rozwiązaniami „do wszystkiego”, nie zawsze spełniają one swoją funkcję.

Zapraszam do mojego zakładu optycznego, gdzie będziecie mogli się dowiedzieć więcej na temat rozwiązań, które najlepiej spełnią oczekiwania i ułatwią życie.